Niezbędne informacje.

Prawidłowe żywienie psa.

Żywienie to główny atut utrzymania swojego psa przy zdrowiu. Obecnie nawet weterynarze nie wiedzą za dużo o prawidłowym żywieniu. Ważny jest wiek, np. szczenięta mają zapotrzebowanie na białko, powinny jadać częściej lecz w małych proporcjach.

Cofnijmy sie w czasie.. wiadomo jest,że przodkiem psa jest wilk, każdy pies , każdy ma w swojej krwi choć drobnostkę wilczej natury. Czym sie żywią wilki , ogólnie? Właśnie, to jest pierwszy najważniejszy składnik psiej diety; mięso.

Zasady zdrowego żywienia 

Psy, podobnie jak my ludzie wymaga odpowiednich składników odżywczych, ze względu na prawidłowy rozwój. Dzięki nowoczesnym badaniom, cząstka ludzi wie jak zdrowo żywić psy. Psy pracujące; cywile, psi sportowcy mają większe zapotrzebowanie na energie. Jemy, to żyjemy; energia wykorzystywana przez organizm tworzy i podtrzymuje funkcjonowanie komórek, tkanek i narządów. Człowiek pod tym względem niczym sie nie różni od psa. Cały organizm dobrze funkcjonuje przy dostatecznej ilości energii. Od niej zależy przemiana w tkankach, ich regeneracja oraz utrzymanie stałej temperatury ciała zwierzęcia.  Warunek zdrowego żywienia; poznać potrzeby swojego psa.

Do niedawna mierzono energie w kilokaloriach ( 1 kcal = 1000 cal ).
Obecnie stosuje sie dżule i kilodżule ( 1 kJ = 1000 J ).
Jedna kaloria to 4, 186 dżula.

W obu tych jednostkach wyraża sie energie uzyskaną ze spalania poszczególnych pokarmów.
W taki o to sposób można dokładnie wyliczyć zawartość energii całkowitej w pokarmie.
Obliczając jednak ilość karmy na podstawie zapotrzebowania na energie trzeba wziąć pod uwage , że jej część nie zostanie strawiona.

Zapotrzebowanie psa na energię oblicza się mnożąc masę psa ( w kg ) podniesioną do potęgi 0,75 przez 120 lub 140. Do obliczenia przyda sie kalkulator z funkcją potęgowania, no i oczywiście świadomość o wadze psa.

Aby obliczyć zapotrzebowanie na energie, trzeba ten wynik pomnożyć przez pewną stałą.
Dla zwierząt młodych , mających dużo ruchu oraz krótkowłosych wynosi ona 140.
Dla psów starszych z obfitą szatą , lecz mających mało ruchu stała wynosi 120.

Przykład I
( pies mający dużo ruchu ) :
20 ( potęgowanie do 0,75 ) = 9, 45 x 140 = 1323 kcal
Przykład II
(pies mający niewiele ruchu ) :
20 ( potęgowanie do 0,75 ) = 9,45 x 120 = 1170 kcal.

Taką ilość energii pies musi otrzymywać codziennie. Nie powinien wówczas ani tyć, ani chudnąć lecz utrzymać stałą mase. Wzór pozwoli nam otrzymać wartość przybliżoną.
 

Niezbędne składniki pokarmowe.

Przede wszystkim są to tłuszcze zawarte w olejach roślinnych, poza tym węglowodany ze zbóż.
Zazwyczaj pies zjada najwięcej pokarmów białkowych : mięso, podroby , jogurty i produkty mleczne.
Tłuszcz jednak , dostarczy podwójną ilość energii niż białko oraz węglowodany.
Oczywiście nie znaczy to, że mamy psu podawać tylko dietę bogatą w tłuszcz.
Właściwie , skomponowany pokarm dla psa powinien zawierać co najmniej 22 % białka,  co najmniej 5 % tłuszczu i maks. 50 % węglowodanów.
Wartości te odnoszą sie do suchej karmy.
Psy , które mają większą pokrywe włosową mają mniejsze zapotrzebowanie na energie, w porównaniu do psa krótkowłosego. Jak wspomniałam , zapotrzebowanie psa na energie nie jest stałe. Zależy ono od wieku, warunków życia, stanu zdrowia , predyspozycji organizmu, pogody , temperamentu i oczywiście od masy ciała.
Należy wiedzieć , że mniejsze psy zużywają dużo więcej energii na 1 kg masy ciała niż duże.
Energia to nie wszystko , pies w pokarmie musi otrzymywać substancje budulcowe , budulcem jest białko, które składa sie z różnych aminokwasów. Udział różnorodnych aminokwasów w cząsteczce białka decyduje o jego wartości. Więc owe produkty różnią się białkiem. Aminokwasy nie wykorzystywane do budowy własnych białek organizm psa rozkłada i spala w procesie przemiany materii. Azot zostaje wydalony w postaci mocznika. Tłuszcze , nie tylko zapewniają psu energie. Pies tak jak i człowiek potrzebuje  witamin i soli mineralnych. Witaminami są różne związki organiczne, których organizm nie może sam wytworzyć lub wytwarza je w minimalnych ilościach. Są one jednak , niezbędne do życia , dlatego też psiak musi je otrzymywać wraz z pokarmem.

Witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach są : A, D , E i K. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą m. in. witaminy z grupy B ( biotyna ) i witamina C ( kwas askorbinowy ). Tę ostatnią grupe, organizm psa może sam wytwarzać. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach odkładając sie w pewnych ilościach  w określonych narządach ( głównie w wątrobie ). Ich nadmiar jest szkodliwy, wydalany jest z moczem.
Witamina A jest niezbędna do właściwego funkcjonowania nabłonków , w tym skóry i błon śluzowych. Pośrednio chroni więc organizm przed infekcjami. Jest też konieczna dla wzroku.
Witamina D  steruje przemianą dwóch ważnych pierwiastków; wapnia i fosforu. Odgrywa więc dużą rolę w budowie kośćca. Nadmiar jej jest jednak szkodliwy. Witaminy rozpuszczalne w wodzie są odpowiedzialne za wiele funkcji organizmu, np. za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni , skóry , za powstawanie włosów oraz wytwarzanie krwinek. Można psu podawać tran; zawiera większości niezbędnych witamin dla zdrowia psa, lecz pamiętajmy aby podawać go raz na tydzień. Musimy pamiętać też ,że wartość witamin nie jest stała , np. podczas gotowania wiele witamin rozkłada sie; zależy to od czasu gotowania.

Wapń i fosfor  są szczególnie  ważne; decydują o stawach i kościach. Zapotrzebowanie na te dwa czynniki jest duże,  w organizmie psa wynosi 1, 2:1 , 0 co oznacza ,że wapnia potrzeba nieco więcej niż fosforu.

Żelazo; niedobór żelaza powoduje anemię, niedobór cynku - choroby skóry i sierści, a rak jodu może doprowadzić do zaburzeń czynności tarczycy i utworzenia sie wola. Dlatego zaleca sie dodawanie do pokarmu nie wielkiej ilości soli jodowanej.

Woda musi być świeża, być w temperaturze pokojowej  i należy ją zmieniać kilka razy dziennie.



 
post dokończe w późniejszym czasie :) 

1 komentarz: