Rasopedia

LABRADOR RETRIEVER

Labradory to jedne z najpopularniejszych ras psów. 
Kojarzone są jako wspaniałe psy rodzinne dzięki swojej łagodności i lojalności.
Lecz prawda leży po środku, do każdego psa trzeba mieć podejście.
Nie każdy pies od razu wspaniały jest, tresura to podstawa, jest jak fundamenty domu , na których budujemy posłusznego i oddanego psa.

Labradory wywodzą sie z Nowej Funlandii, rasa była użytkowana przez rybaków do wyławiania sieci z marznących wód północnego Atlantyku, w późniejszym czasie odkryto że są świetnymi psami myśliwskimi. 
Obecną nazwe rasy nadał hrabia Malmesbury. Poza powyżej wymienionymi użytkowościami labradory są często wykorzystywane dziś do wykrywania nielegalnych substancji ( narkotyki ) , jako pies-przewodnik, cywil , oraz " wykrywacze nowotworów ".  Ileż to użytkowości w jednym psie, nieprawdaż ? 

Ciekawostki
Były prezydent USA, Bill Clinton posiada dwa czekoladowe labradory wabiące sie Buddy i Seamus, a były rosyjski prezydent , Władimir Putin ma czarnego labradora o imieniu Koni.
Ogon labradora działa w wodzie jak bardzo dobry ster. Mocne łapy i wytrzymałość psa pozwala bezproblemowo przemieszczać sie w wodzie.

Grupa : VIII
Sekcja : 1
Grupa ras : psy myśliwskie
Wzrost : 
pies ~ 56-57 cm
suka ~ 55 - 56 cm
Waga : 
suka ~ 28 kg
pies ~ 32 kg
Długość życia : 9-15 lat 
Szata : biszkoptowa, czekoladowa lub czarna. 

Obecnie labradory uległy przerasowaniu; krótkie łapy, otyły z budowy pies. 
Wcześniej labradory przypominały sylwetką wyżła weimarskie; atletyczna sylwetka, długie łapy.
Nie ma porównania. Lecz nie zapominajmy , że wiele tym psom zawdzięczamy, miejmy szacunek dla wszystkich ras, wygląd to tylko szczegół. 

OWCZAREK AUSTRALIJSKI 
(typ amerykański ) 

Typ amerykański obecnie jest bardziej lubiany niż Kelpie, być może to sprawa wyglądu; długa sierść ,załóżmy blue merle i piękne niebieskie oczy, każdy przechodzący obok tego psa zerknie na niego choćby na chwile. Ich skróconym pseudonimem jest Aussie, zatajeni częściowo w kynologie od razu " widzą " pięknego, zwinnego i mądrego psa. A więc już zejdźmy z tej poezji , a przejdźmy do rzeczy..
Aussie to psy pasterskie; chętny do współpracy , uparty , wytrzymały , inteligentny i zaganiający ową zwierzyne pies. Dzięki swej wytrzymałości  może długo pracować na polu.
Trzeba pamiętać, że aktywność tego psa może być czasem kłopotem, znudzony Aussie może znaleźć sobie zajęcie, które nie koniecznie będzie odpowiadać właścicielowi.


West Highland White Terrier

To małe , białe psy. Ludzie najczęściej biorą je za małe puchate , przytulanki lecz one wcale takie nie są.
Mają swój charakter. Każdego psa trzeba tak samo wychowywać nieważne czy jest mały czy duży. Jednak te psy sprawdzają się bardzo dobrze jako pupilki domowe lecz nie można ich brać za przytulanki. Są niezależne i nie lubią przytulania i brania na kolana.

Westy pochodzą z Wielkiej Brytanii. Były używane do tępienia małych zwierząt najczęściej szczurów. Pomysłodawcą tej rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm który przez przypadek na polowaniu postrzelił swojego cairn terriera biorąc go za lisa. Dlatego postanowiono stworzyć białej maści psa aby taka pomyłka nie miała nigdy więcej miejsca. Krzyżowano ze sobą białe osobniki cairn terrierów i terrierów szkockich.

Ciekawostki:
 Wykorzystywano psy tej rasy w kampaniach reklamowych. Uwieczniony został wizerunek west highland white terrier na etykiecie whisky "Black and White" razem z terierem szkockim, był także maskotką koncernu Renault. Bywał odtwórcą psich ról w filmach reklamujących karmę dla psów firmy Cesar. Można go obejrzeć w serialu Pensjonat pod różą, gdzie gra psa o imieniu Orsi, a także w filmie Facet z ogłoszenia.

Grupa: III
Sekcja:  2
Grupa ras: Terriery
Wzrost:
pies i suki - 26-30cm
Waga
pies- 6-10kg
suka-5-7kg 
Długość życia :12-18 lat
Szata: biała

West Highland White Terrier to pies niezależny i nie najlepiej nadaje się dla niedoświadczonych właścicieli.  Nie lubi przytulania ani brania na kolana więc dzieci mogą być rozczarowane i powinny na niego uważać. Psa bardzo trudno czegokolwiek nauczyć lecz z tym psem zawsze można osiągnąć swój cel. Sprawdza się też w psich sportach frisbee , aglity lub dog dance.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz